Jak wybrać odpowiedni olej silnikowy?

Jak wybrać odpowiedni olej silnikowy?

Olej silnikowy jest kluczowy jeśli chcemy zadbać o odpowiednią pielęgnację naszego silnika. Jego wybór należy opierać nie tylko na podstawie zaleceń producenta. Kiedy zbliża się termin wymiany oleju silnikowego zaczynamy się zastanawiać nad tym, jak wybrać ten właściwy olej do naszego samochodu.

Coraz więcej osób przestaje patrzeć na cenę takiego produktu, a na jego renomę. Wysokiej jakości olej silnikowy przedłuży żywotność silnika.

Obecnie w internecie znaleźć możemy coraz więcej opinii oraz recenzje od użytkowników na temat wielu produktów. Warto także zajrzeć na rankingi, w których znajdziemy najlepsze oleje silnikowe do samochodów. Właściwości olejów możemy porównać po parametrach znajdujących się na etykietach produktów. Poniżej znajdziecie najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę podczas wybierania oleju silnikowego.

Klasa lepkości oraz klasa jakości

Organizacja SAE ustandaryzowała klasę lepkości, dzięki czemu łatwiej jest nam dobrać odpowiedni olej do samochodu. Lepkość oleju oznacza ich płynność w różnych temperaturach. Często w instrukcji obsługi pojazdu znaleźć możemy zalecenia producenta, który wskazuje jaki olej powinniśmy wykorzystywać. Oleje całoroczne posiadają literę „W” w swoim oznaczeniu. Cyfry przed „W” oznacza płynność oleju w niskich temperaturach, natomiast cyfry po „W” oznaczają płynność w wysokich temperaturach. Im niższa będzie taka cyfra, tym olej będzie bardziej płynny. Klasę lepkości powinniśmy bez problemu znaleźć na opakowaniu oleju. Najczęściej posiadacze samochodów korzystają z oleju 10W40 oraz 5W30.

Klasa jakości jest kolejnym ważnym parametrem. ACEA ujednoliciła system, który pozwala nam bez problemu znaleźć odpowiedni olej do naszego auta. W tym oznaczeniu pierwsza jest litera, która informuje nas o tym, do jakiego rodzaju silnika przeznaczony jest konkretny olej. Litera „A” określa silniki benzynowe. Litera „B” silniki diesla. Natomiast litera „C” oznacza silniki diesla z filtrem DPF. Po literce występuje cyfra, która informuje nas o stopniu zaawansowania technicznego oleju. Zazwyczaj wymaganą klasę jakości oleju do auta powinniśmy znaleźć w instrukcji obsługi samochodu.

Rodzaj bazy olejowej

Kupując olej silnikowy do samochodu musimy wiedzieć o tym, że istnieją jego trzy rodzaje. Pierwszym typem są oleje mineralne, które charakteryzują się najsłabszą ochroną silnika. Są one czasami stosowane w starszych samochodach z większym przebiegiem. Kolejny rodzaj to oleje syntetyczne. Wyróżniają się najlepszą ochroną części ruchomych w silniku oraz dobrze zbierają osad. Jest to najbardziej polecany rodzaj oleju. Ostatnim typem są oleje półsyntetyczne, które są połączeniem oleju mineralnego oraz syntetycznego. Tu znajdziesz dobrej jakości olej do silnika benzynowego.

Zalecenia producenta

Dla wielu osób może być to oczywista kwestia, jednak nie każdy wie, że producent często umieszcza w instrukcji zalecenia dotyczące stosowanego oleju. Dzięki temu jesteśmy w stanie dobrać najlepszy olej do naszego samochodu. Oczywiście sprawa może wyglądać nieco inaczej w przypadku starszych aut, gdzie olej syntetyczny może nie być najlepszym rozwiązaniem. Warto jednak na samym początku zajrzeć do książki obsługi naszego auta.

2 komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.