Klimatyzacja samochodowa – co musisz o niej wiedzieć?

Klimatyzacja samochodowa – co musisz o niej wiedzieć?

Klimatyzacja samochodowa jest bardzo przydatnym narzędziem, szczególnie w lato. Sprawdza się ona zarówno podczas długich podróży, jak i tych krótkich. Jest to rozwiązanie, które znacznie uprzyjemnia jeżdżenie samochodem. Jednak jak ona faktycznie działa? Co zrobić w razie jej awarii? Tego dowiecie się w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jak zbudowana jest klimatyzacja?

Klimatyzacja samochodowa zbudowana jest z kompresora, osuszacza, skraplacza, zaworu rozprężnego, parownika i wiatraka wentylatora. Są to najważniejsze elementy tego narzędzia, bez których nie będzie ono działać. Pozwalają one na uzyskanie niższej temperatury w pojeździe. Najważniejszym elementem zdecydowanie jest kompresor, który zwiększa ciśnienie czynnika chłodzącego. Ponadto jego zadaniem jest także pompowanie czynnika klimatyzacji do skraplacza.

Czynnik ten schładza się nie tylko poprzez napływające powietrze z zewnątrz, ale także dzięki wentylatorowi. Uruchamia się on w momencie naciśnięcia przycisku w samochodzie. Kolejnym ważnym elementem jest skraplacz, który pozwala na zmianę stanu skupienia czynnika z gazowego na płynny. Zadaniem osuszacza natomiast jest usuwanie zanieczyszczeń oraz wilgoci z chłodzonego powietrza.

Najczęstsze awarie układu klimatyzacji

Klimatyzacja samochodowa oczywiście może ulec uszkodzeniu. Najczęstszą awarią w tym narzędziu jest uszkodzenie kompresora. Staje się to w sytuacji, kiedy zbyt późno napełnimy układ czynnikiem. Wtedy klimatyzacja działa na sucho, a sprężarka ulega uszkodzeniu. Innym problemem może być awaria chłodnicy. Na to już nic nie możemy poradzić, ponieważ może być ona uszkodzona nawet kamyczkiem podczas jazdy.

Kolejnym problemem w klimatyzacjach samochodowych są nieszczelności. Mogą mieć one miejsce w skraplaczu, sprężarce, czy nawet w wężykach. Za późna naprawa nieszczelności może skutkować wysokimi kosztami naprawy całego układu klimatyzacji. Dlatego warto regularnie sprawdzać czy czynniki krąży po całej klimatyzacji.

Jak dbać o klimatyzację samochodową?

Co możemy zrobić, aby bardziej dbać o klimatyzację? Przede wszystkim często wymieniajmy filtr kabinowy. Jest to spowodowane tym, że właśnie w tym miejsce wszelkie bakterie oraz grzyby mają dobre warunki do życia. Podczas użytkowania klimatyzacji przedostają się one do wnętrza pojazdu, co nie wpływa dobrze na zdrowie kierowcy oraz pasażerów. Właściciele samochodów mogą również skorzystać z różnych preparatów, które usuwają nieprzyjemne zapachy. Trzeba jednak pamiętać, ze to rozwiązanie nie pomoże nam w kwestii wszelkich bakterii. Lepszym rozwiązaniem jest pianka, którą rozprowadza się do układu klimatyzacji. Nie jest ona jest w stanie dotrzeć do wszystkich elementów narzędzia. Tu znajdziesz specjalistów w tej dziedzinie https://auto-klinika.pl/klimatyzacja_samochodowa

W przypadku poważnej awarii układu klimatyzacji powinniśmy zdecydować się na wizytę u specjalisty. Pomoże nam naprawić dany problem i usprawnić narzędzie. Naprawa na własną rękę może przyczynić się do jeszcze większego uszkodzenia układu klimatyzacji. Należy więc postawić na profesjonalna firmę, która się na tym zna. W ten sposób przedłużysz kondycję układu klimatyzacji.

3 komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.