Zbiór określonych zasad, jasnych i dokładnych, przydaje się w każdej dziedzinie ludzkiej aktywności. Podobnie jest w przypadku troski o całokształt indywidualnych bądź rodzinnych finansów. Zapamiętaj koniecznie najbardziej użyteczne nakazy i zakazy, aby ustrzec się przed popełnianiem finansowych grzechów.
1. Planuj wydatki
Nic tak nie szkodzi finansom osobistym, jak spontaniczność i uleganie zachciankom. Rób listy zakupów. Przemyśl dokładnie każdy wydatek, zanim wydasz pieniądze.
2. Pozbądź się zobowiązań, które wiążą się z odsetkami
Kredyty konsumpcyjne, konsolidacyjne i karty kredytowe to swego rodzaju pułapki, które banki zastawiają na mało świadomych użytkowników. Spłać wszystkie pożyczki jak najszybciej, aby Twoje finanse osobiste mogły odetchnąć z ulgą.
3. Wybieraj najlepsze, kosztem dobrego
Wiele osób zadowala się dobrym i przestaje szukać lepszej opcji. Powinno się jednak ciągle robić research. Rzeczywistość zmienia się nieustannie. Być może masz dobrą pracę, ale właśnie w Twoim mieście inny pracodawca oferuje lepsze warunki zatrudnienia. Zawsze warto się rozglądać za czymś lepszym i próbować.
4. Zapisuj przychody i rozchody
Miej wszystko pod kontrolą. Prowadź domową księgowość. Tylko dzięki temu da się ustalić, czy przypadkiem nie ponosi się jakichś zbędnych wydatków.
5. Rozwijaj się
Jeśli stoisz w miejscu, to się cofasz. Weź sobie to do serca. Współczesny świat wręcz wymaga ciągłego rozwoju. Bierz udział w szkoleniach, czytaj, uczestnicz w konferencjach. Poszerzaj swoje horyzonty i pogłębiaj swoje kwalifikacje zawodowe. Wysokie kompetencje są w cenie. Za to, co potrafią wszyscy, nikt nie zaoferuje wysokiej stawki. Jedynie specjaliści mogą liczyć na wysokie zarobki.
6. Nie wstydź się oszczędzać
Dusigrosz, centuś, sknera. Otoczenie ma pejoratywny stosunek do ludzi oszczędnych. Może dlatego, że zazdrości im umiejętności oszczędzania. Pamiętaj, że ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. Po co masz przepłacać, jeśli możesz wybrać identyczne rozwiązanie za niższą cenę? To na pewno wyjdzie na dobre finansom osobistym.
7. Określ dokładnie swój cel
Właściwie po co chcesz lepiej zarabiać, czy posiadać więcej kapitału? Znajdź motywację, która Tobą kieruje. Zbierasz na prywatną emeryturę, w obawie, że ZUS nie będzie w stanie zapewnić Ci godziwego życia na starość? Chcesz sfinansować edukację swoich dzieci? A może pragniesz po prostu zwiększyć swój status materialny? Oblicz dokładnie kwotę, którą potrzebujesz zebrać do konkretnej daty, lub o ile więcej pieniędzy powinno zostawać Ci co miesiąc. Zapisz swój cel i codziennie sobie go uświadamiaj.
8. Inwestuj
Nie bój się inwestować posiadanego kapitału. To doskonały sposób na jego systematyczne powiększanie. Rób to jednak mądrze, aby nie narazić się na niepotrzebne straty. Edukuj się w tej dziedzinie i opracuj świadomie swoją strategię inwestycyjną. Dopasowaną ściśle do Twojego celu i horyzontu czasowego.
9. Bądź czujny
Życie często podsuwa wyjątkowe okazje w najmniej oczekiwanym momencie. Bądź na nie gotowy. Miej gotówkę i nie zawahaj się jej użyć, kiedy pojawi się Twoja życiowa szansa.
10. Korzystaj z pomocy profesjonalistów
Jeśli nie masz czasu lub nie czujesz się na tyle pewnie, aby samemu zarządzać kapitałem, powierz część lub całość swoich finansów osobistych wykwalifikowanemu doradcy.