Trauma

Trauma

Trauma ma wiele odmian, a my niestety zazwyczaj mamy bardzo ograniczoną wiedzę na jej temat. Skuteczny rozwój osobisty to zetknięcie się z traumą, która dotyczy praktycznie każdego z nas. Nasza przeszłość bowiem często jest bardzo ważnym elementem do rozwiązania w kontekście problemów, których doświadczamy w teraźniejszym życiu.

Najważniejszym aspektem jest zrozumienie, że traumy nie da się w żaden sposób uniknąć. Wszystko za sprawą tego, że to nie wydarzenie traumatyczne jest kluczowe, ale kluczowe jest to, co dzieje się po tym wydarzeniu i ma wpływ na powstanie naszych emocjonalnych ran. Mechanizm nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Często myślimy, że przez pewną trudną sytuację w przeszłości, odczuwamy jej skutki do dzisiaj. Niestety to tak nie działa. Samo zdarzenie traumatyczne nie jest przyczyną tego, że w późniejszym życiu odczuwamy trudne emocje.

Trauma jest pewnego rodzaju energią naszego organizmu, który dzięki jej mobilizacji jest w stanie przetrwać trudne wydarzenie. Jeżeli już po tym wydarzeniu energia ta nie została w odpowiedni sposób rozładowana, szuka ujścia w postaci emocji w późniejszym czasie. Idąc tym tokiem rozumowania, trauma to proces, który powoduje, że nasze ciało w dalszym stopniu broni się przed zagrożeniem, które miało miejsce bardzo dawno temu. W efekcie samo uświadomienie sobie tych trudnych i ciężkich emocji jest pomocne w pracy nad traumą, lecz nie jest w zupełności wystarczające, aby uwolnić nasze ciało od całego napięcia, które jest z nią związane.

Traumy, których doświadczyliśmy w bardzo znaczącym stopniu wpływają na to, jak kształtuje się nasza osobowość. Ważne jest więc, aby odpowiednio pracować z tymi doświadczeniami przeszłości. O ile rozwój osobisty jest czymś, co możemy praktykować w zaciszu własnego domu, tak przepracowanie traum powinno odbywać się w obecności specjalisty, który ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby pomóc nam przejść na nowo przez trudne emocje i sprawić, aby nasze życie uległo znacznej poprawie już bez ciężaru, jaką jest trauma.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.