Strach przed sukcesem

Strach przed sukcesem

Mogłoby się wydawać, że skuteczny rozwój osobisty blokuje przede wszystkim strach przed porażką. Niestety równie często dokonujemy autosabotażu, który wynika z naszego strachu przed sukcesem. Jest to rodzaj strachu trudny do odkrycia, ponieważ często mylimy go z lenistwem, brakiem pewności siebie lub nawet z zarzucaniem się ogromną ilością zadań i naszym ślepym uporem. Idąc tym tokiem myślenia czasami nasz nawyk odkładania i odwlekania wszystkiego na później nie wynika wcale z naszego lenistwa i nieumiejętności organizacji, lecz z tego, że boimy się tego, co się wydarzy, kiedy osiągniemy zamierzony cel, a tym samym nasze życie ulegnie zmianie. W efekcie nasz brak pewności siebie nie wynika wcale z tego, że boimy się opinii innych ludzi na nasz temat, a z tego, że wolimy pozostać w naszej strefie komfortu.

Czasami wydaje nam się, że w momencie, w którym zaczniemy zarabiać sumy, o których wcześniej tylko marzyliśmy, przestaniemy być sobą. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli w momencie posiadania większej ilości pieniędzy wyszły na światło dzienne jakieś nasze cechy, które nie są fajne na przykład arogancja, to nie oznacza wcale, że staliśmy się tacy w konsekwencji sukcesu. Oznacza to, że tak naprawdę ta cecha zawsze była gdzieś w nas, po prostu teraz dostała szansę uwydatnienia się. Jednak warto pamiętać o tym, że każda nowa życiowa sytuacja to świetna okazja do tego, aby nasz rozwój był jeszcze większy.

Niektórzy obawiają się, że gdy osiągną sukces, inni zaczną odwracać się do nich plecami. Przez poczucie, że są gorsi, nie będą czuli się dobrze w ich towarzystwie i tym samym przestaną odczuwać sympatie względem osoby, która osiągnęła sukces. Nie warto zaprzepaszczać swoich życiowych planów ze strachu przed odrzuceniem, ponieważ spowoduje to, że narośnie w nas frustracja i w efekcie to my przestaniemy lubić osoby, które hamują nasz rozwój. Często kieruje nami również strach przed odrzuceniem w momencie decyzji o wyłamaniu się z pewnych schematów. Istnieje ryzyko, że pojawią się krytykujące osoby, jednak warto pamiętać, że tak naprawdę problem mają ci, którzy bezpodstawnie krytykują. Trzeba więc nabrać dystansu i przestać na nią reagować w emocjonalny sposób.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.