Co trzeba wiedzieć o bólu kręgosłupa?

Co trzeba wiedzieć o bólu kręgosłupa?

Bóle kręgosłupa to problem, który dotyka ogromną ilość ludzi, bez względu na wiek i styl życia. Prawda jest taka, że staje się on wręcz problemem cywilizacyjnym, który utrudnia lub wręcz nawet uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności. Osoby, które chcą zadbać o swoje zdrowie, powinny wiedzieć co nieco na temat tego, jak walczyć z bólem kręgosłupa, a przede wszystkim – jak uniknąć jego powstawania.

Przyczyny bólu kręgosłupa

Tak naprawdę, nie da się jednoznacznie określić przyczyny powstawania bólu kręgosłupa. U każdej osoby może bowiem mieć on zupełnie inne podłoże. Lekarze jednoznacznie zgadzają się, że w ogromnej większości przypadków ból kręgosłupa jest zależny od niewłaściwego stylu życia. Bardzo często borykają się z nim kobiety, które większość dnia spędzają na wysokich obcasach i osoby, które pracują w trybie siedzącym. Taki styl życia bardzo obciąża kręgosłup, który po czasie odwdzięcza się uporczywym bólem.

Jeśli chodzi o ból kręgosłupa, to może mieć on także podłoże stresowe. Ci, którzy na co dzień borykają się ze sporym stresem i problemami, mogą to później odczuwać w swoim kręgosłupie. Oczywiście, może także chodzić o różnego rodzaju choroby zwyrodnieniowe – tutaj nie obejdzie się oczywiście bez wizyty u lekarza. Bardzo rzadko może zdarzyć się tak, że ból kręgosłupa spowodowany jest przez rozwijający się w tym obrębie nowotwór. Oczywiście, nie wolno od razu zakładać najgorszego scenariusza, warto jednak pamiętać o tym, że każdy ból kręgosłupa, który utrzymuje się przez dłuższy czas, wymaga zdiagnozowania przez specjalistę.

Jak walczyć z bólem kręgosłupa?

Jeśli ból już się pojawił i uniemożliwia on normalne funkcjonowanie, warto wypróbować metody na jego ograniczenie. Bardzo skutecznym domowym sposobem są okłady z octu jabłkowego. Wystarczy nasączona szmatkę przyłożyć do pleców na całą noc i zabezpieczyć folią. Taki rozgrzewający okład do rana z pewnością spełni swoją rolę i przyniesie ulgę. Przy stresowych bólach kręgosłupa warto wypróbować gorącą kąpiel, koniecznie z dodatkiem olejków aromatycznych. Równie dobrze sprawdzają się ciepłe okłady, elektryczny ogrzewany koc czy też termofor przyłożony do bolących miejsc.

Bardzo ważna jest również profilaktyka bólów kręgosłupa, która ma za zadanie zapobiegać ich powstawaniu. Osoby, które mają skłonności do odczuwania bólu, powinny zwrócić swoją uwagę na utrzymanie odpowiedniego stylu życia. Ci, którzy pracują na siedząco, powinni skupić się na tym, by często zmieniać swoją pozycję oraz utrzymywać odpowiednią postawę. Warto także zadbać o regularną aktywność fizyczną – tutaj doskonale sprawdza się pływanie, które znakomicie odciąża kręgosłup.

Podsumowując, bóle kręgosłupa z pewnością nie należą do przyjemnych dolegliwości i na pewno należy z nimi walczyć. Jeśli utrzymują się one przez dłuższy czas, warto udać się do lekarza, który z pewnością zechce je zdiagnozować. Do podstawowych badań w przypadku bólów kręgosłupa należą badanie rentgenowskie, tomografia komputerowa czy też rezonans magnetyczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.