Finanse firmowe i osobiste – jak je okiełznać?

Finanse firmowe i osobiste – jak je okiełznać?

Umiejętne prowadzenie własnej firmy może oprócz ogromnej satysfakcji i poczucia zawodowego spełnienia, przynosić także zyski, które kilkadziesiąt lub nawet kilkaset razy przewyższają zarobki pracownika zatrudnionego na etacie. Cała satysfakcja z posiadania własnej firmy może jednak zniknąć w momencie, gdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że stracił panowanie nad finansami swojej firmy. Najczęstszym błędem popełnianym przez przedsiębiorców jest łączenie finansów prywatnych i firmowych. Aby uzyskać pełną kontrolę nad fundamentalną kwestią firmy, jaką niewątpliwie są jej finanse, należy dokonać jasnego rozdziału pomiędzy finansami prywatnymi a firmowymi. Co zatem można zrobić, aby okiełznać swoją własną sytuację finansową?

Oddzielne rachunki bankowe

Przedsiębiorcom nie poleca się wykonywania transakcji związanych z prowadzeniem własnej firmy z konta prywatnego, nawet jeśli jest to firma jednoosobowa. Prowadzenie oddzielnego rachunku bankowego dla firmy nie wiąże się z dużymi kosztami, a na pewno pozwoli lepiej kontrolować finanse firmy. Aby jeszcze lepiej zarządzać finansami firmowymi, warto do podstawowego rachunku bankowego firmy dodać kilka subkont, na których przedsiębiorca może gromadzić środki na różne cele związane z działalnością firmy.

Oddzielna gotówka

Jeśli przedsiębiorca prowadzi swój biznes w formie stacjonarnej i przyjmuje płatności w formie gotówki, powinien posiadać kasę fiskalną, lub przynajmniej kasetkę, do której będzie mógł zbierać gotówkę. Choć perspektywa włożenia zarobionej gotówki od razu do portfela bywa kusząca, warto unikać takich zachowań. Oddzielanie nawet małych kwot prywatnych od firmowych pozwoli na sprawne okiełznanie swoich własnych finansów.

Ustalenie swojej pensji

Każda osoba, która prowadzi własną działalność, powinna wyznaczyć sobie swoją własną pensję, która raz w miesiącu będzie przelewana z konta firmowego na prywatne. Warto jednak pamiętać, że wypłata dla siebie powinna być ostatnią wykonywaną transakcją. W pierwszej kolejności należy dokonać wszystkich opłat związanych z prowadzeniem firmy oraz wypłacić wynagrodzenie pracownikom. Jest to nie tylko uczciwe podejście, ale także bardzo praktyczne. Po wykonaniu wszystkich powyższych transakcji oraz wypłaceniu pensji dla siebie, przedsiębiorcy ukazuje się szacunkowy przychód, jaki wpłynął na jego konto w ciągu ostatniego miesiąca.

Zapoznanie się z podstawami ekonomii i finansów

Nie każdy przedsiębiorca, zwłaszcza prowadzący małą firmę, może pozwolić sobie na zatrudnienie dodatkowego pracownika, który będzie odpowiedzialny za finanse firmy. Samodzielne opracowywanie budżetu dla finansów prywatnych i firmowych oraz przygotowywanie zestawień przychodów i kosztów, mogą na początku wydawać się rzeczą trudną. Warto jednak poświęcić tej kwestii trochę czasu i zdobyć odpowiednią wiedzę na temat tego, jak wykonywać podobne czynności. Dzięki samodzielnemu opracowaniu budżetu wydatków domowych i firmowych łatwiej będzie kontrolować swoje finanse, zarówno prywatne, jak i te, związane z prowadzeniem firmy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.