Jak planować finanse firmowe w firmie jednoosobowej?

Jak planować finanse firmowe w firmie jednoosobowej?

Dla każdej osoby prowadzącej własną, jednoosobową działalność gospodarczą, początek roku jest bardzo ważnym czasem. Nadejście nowego roku zwiastuje bowiem konieczność pochylenia się nad zaplanowaniem budżetu firmy. Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza jeśli wpływy i wydatki firmy nie są regularne. Czym zatem kierować się przy ustalaniu budżetu firmy, aby mogła ona funkcjonować przez cały rok w sprawny sposób?

Zacznij od ustalenia budżetu domowego

Jednoosobowi przedsiębiorcy powinni wyrobić w sobie nawyk rozdzielania finansów prywatnych od firmowych. Najprostszym sposobem, aby nie pogubić się w swoich własnych finansach, jest opracowanie dwóch odrębnych budżetów, z którego jeden dotyczyć będzie wydatków domowych, takich jak czynsz, media, żywność, odzież, transport, a także edukacja czy rozrywka. Budżet domowy musi zakładać także możliwość wystąpienia awarii sprzętów domowych, samochodu czy innych wypadków losowych.

Ustalanie szacunkowego budżetu domowego jest także świetnym treningiem przed przystąpieniem do przygotowywania budżetu firmowego. Problemem wielu jednoosobowych przedsiębiorców jest to to, że duża część z nich nawet nie wie, ile tak naprawdę zarabia, a ile wydaje, prowadząc swoją własną firmę. Szczególnie problematyczna jest sytuacja osób, których wpływy i wydatki nie są regularne. Budżet firmowy powinien obejmować kwestie takie jak wynajem biura, utrzymanie i konserwacja sprzętu biurowego, podatki, telefony, transport, a także wszelkiego rodzaju inwestycje.

Zawsze miej budżet awaryjny

Śmiało można stwierdzić, że rozsądny przedsiębiorca zawsze jest przygotowany na niespodziewane wydatki. Finanse firmowe są bowiem uzależnione od wielu czynników zewnętrznych. Aby nie dać się zaskoczyć żadnej sytuacji, przedsiębiorca prowadzący jednoosobową firmę powinien mieć zawsze awaryjną kwotę pieniędzy, którą będzie mógł przeznaczyć np. na wymianę zepsutego sprzętu biurowego, nieplanowaną podróż służbową czy też zmianę siedziby biura.

Nawyk odkładania pewniej kwoty na “czarną godzinę” można łatwo w sobie wyrobić, planując budżet domowy. Każda osoba, która poważnie podchodzi o kwestii dysponowania swoimi prywatnymi finansami, zakłada, że absolutną koniecznością jest posiadanie budżetu awaryjnego, który może okazać się zbawienny przy wszelkiego rodzaju wypadkach losowych.

Co jeszcze możesz zrobić, aby dobrze zaplanować firmowe finanse?

Aby nie pogubić się w swojej własnej sytuacji finansowej, warto skrupulatnie i z dużym zaangażowaniem obserwować wpływy i wydatki, której generuje własna firma. Dobrym sposobem na to, aby mieć przejrzysty widok na finanse firmy, jest otwarcie kilku subkont do konta rachunkowego firmy. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej będzie zarządzać firmowymi środkami finansowymi.

Każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, której wpływy i wydatki nie są regularne, powinien dążyć do możliwie jak największej stabilizacji finansów swojej firmy. Planowanie budżetu, zarówno domowego, jak i firmowego, z pewnością będzie pomocne w drodze do osiągnięcia takiej stabilizacji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.