Wszystko na temat automatyki zabezpieczeniowej

Wszystko na temat automatyki zabezpieczeniowej

Wszystko na temat automatyki zabezpieczeniowej

Rozwiązania układów sterowania i zabezpieczeń w stacjach elektroenergetycznych to obecnie bardzo złożone struktury bazujące na wysokiej klasy systemach komputerowych. Dzięki ich sprawnemu działaniu, możemy wzmocnić stabilność oraz pewność zasilania. Niektórzy ludzie porównują nawet system elektroenergetyczny do żywego organizmu lub systemu naczyń połączonych. Jeżeli jedno ogniwo wypadnie, może to wywrzeć niekorzystny wpływ na pozostałe współpracujące z nim elementy. W ten sposób może doprowadzić to do awarii systemowej, czyli tak zwanego blackoutu.

Zależy Ci na zagwarantowaniu bezpieczeństwa tego typu infrastrukturze? W takim razie warto stosować właściwą elektroenergetyczną automatykę zabezpieczeniową. Do jej głównych zadań należy wykrywanie zakłóceń i innych problemów, a także ich właściwa eliminacja. Dzięki zastosowaniu złożonych algorytmów obliczeniowych, możliwa jest szybka analiza w czasie rzeczywistym danych wejściowych takich jak prądy i napięcia w chronionych polach oraz sygnały logiczne, które charakteryzują stan poszczególnych elementów systemu.

Warto także pamiętać, że oprócz właściwego doboru sprzętu, oprogramowania i obsługi, bardzo duży wpływ na prawidłowe i skuteczne działanie urządzeń elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowe ma poprawność danych pochodzących z samego systemu elektroenergetycznego. Wartości pomiarowe najczęściej są odczytywane za pośrednictwem przekładników. Są one następnie przetwarzane z sygnałów analogowych na cyfrowe. Takie układy muszą oczywiście spełniać odpowiednie, ostre kryteria dotyczące próbkowanie. Chodzi tutaj o wierne odwzorowanie transmitowanych sygnałów, łącznie z uwzględnieniem wszystkim opóźnień i zewnętrznych zakłóceń.

Śmiało można powiedzieć, że nowe rozwiązania EAZ charakteryzują się o wiele lepszymi parametrami niż urządzenia z dawnych lat. Dzięki nowoczesnym przetwornikom znacząco zwiększył się zakres przetwarzania sygnałów. Dostępne są również ciekawe funkcje, które polegają na wstępnej selekcji i sygnałów. W ten sposób podnosimy efektywność oraz niezawodność takich urządzeń.

Nowe układy zabezpieczeń elektroenergetycznych pozwalają na selekcję sygnałów pomiarowych prądu, dzięki czemu w automatyczny sposób możliwe jest wyodrębnienie parametrów niezbędnych do realizacji określonych funkcji przez elektroenergetyczną automatykę zabezpieczeniową.

Możliwa jest również kontrola amplitudy i przesunięcia fazowego prądu i napięcia. Umożliwia to wielopoziomowe identyfikowanie zakłóceń, co bardzo pomaga podczas realizacji funkcji samotestowania i kontroli EAZ. Tu znajdziesz sprawdzone usługi z zakresu automatyki zabezpieczeniowej.

Warto wspomnieć także o wielopoziomowym przetwarzaniu wartości pomiarowych realizowanych za pomocą dynamicznej zmiany zakresu próbkowania sygnału analogowego. W ten sposób możemy poprawić pomiary dla wartości o dość szerokim spektrum.

Z powyższych informacji wynika więc, że dalszy rozwój oraz udoskonalanie automatyki zabezpieczeniowej będzie przekładać się na jeszcze większy poziom bezpieczeństwa oraz stabilności systemu elektroenergetycznego.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.