Na co zwrócić uwagę przed aranżacją ogrodu?

Na co zwrócić uwagę przed aranżacją ogrodu?

Podczas projektowania domu zwraca się uwagę na wiele innych czynników. Poświęcamy na taki plan bardzo dużo czasu. Warto jednak pamiętać, że ogród również wymaga odpowiedniego rozplanowania. Jest to miejsce, w którym będziemy się relaksować. Dlatego przestrzeń ta musi być bardzo dokładnie zaprojektowana. Poniżej poznacie parę podstawowych zasad, dzięki którym łatwiej będzie wam zaplanować swój własny ogród.

Lokalizacja

Jest to bardzo ważna kwestia, która ma duży wpływ na nasz przyszły ogród. Warto się zastanowić nad tym, jak usytuowany jest nasz ogród względem kierunków geograficznych. Ma to znaczenie w przypadku nasłonecznienia oraz cienia. Rośliny posiadają różne wymagania, dlatego konieczne jest sprawdzenie, jakiej jakości jest nasza gleba, jaki mamy poziom nasłonecznienia oraz ile mamy cienia.

Sposób urządzania ogrodu

Wiele osób decyduje się na projektowanie oraz urządzenia ogrodu samemu. Trzeba pamiętać, że jest to zadanie bardzo czasochłonne i pracochłonne. Dlatego warto się zastanowić nad skorzystaniem z pomocy profesjonalistów. Musimy wziąć tutaj pod uwagę wielkość ogrodu oraz skomplikowanie projektu. Nie zawsze będziemy w stanie zrealizować projekt naszego wymarzonego ogrodu, dlatego pomoc specjalistów od aranżacji ogrodów może się okazać bardzo przydatna.

Rośliny

Już podczas projektowania trzeba wziąć pod uwagę ich rozrost. Nie możemy sadzić roślin zbyt blisko siebie ani blisko ścian domu. Niektóre drzewa oraz krzewy mogą szybko urosnąć, dlatego trzeba się mocno zastanowić nad ich lokalizacją. Rośliny mają także duży wpływ na umiejscowienie ścieżek w ogrodzie. Nie mogą one utrudniać dostępu do nich czy do grilla lub piaskownicy dla dzieci. Dodatkowo większe rośliny nie powinny zasłaniać tych mniejszych.

Szkodniki

Jeżeli mowa o roślinach to duże znaczenie mają także szkodniki. Jeśli chcemy się coś dowiedzieć na ich temat warto zapytać się o nie sąsiadów. Dzięki temu będziemy mogli zabezpieczyć się przed nimi już na etapie projektowania ogrodu. Pamiętajmy o tym, żeby sadzić rośliny zgodnie z ich wymaganiami. Konieczne może być także zakupienie odpowiednich środków do zwalczania szkodników.

Oświetlenie

Jest to kolejny bardzo ważny element przy projektowania ogrodu. Powinniśmy zdecydować się na oświetlenie ścieżek, tarasu oraz miejsc, gdzie będziemy często spędzać czas. Niektórzy stawiają również na oświetlenie wybranych roślin, co może być bardzo efektowne oraz dekoracyjne. Zaprojektowanie oświetlenia przed pracami ogrodowymi jest bardzo ważne, ponieważ później może to skutkować rozkopaniem części ogrodu.

Pielęgnacja ogrodu

Musimy pamiętać o tym, że pielęgnacja ogrodu wymaga poświęcenia trochę czasu. Składa się na to nie tylko podlewanie, ale także pielenie oraz przycinanie. Na etapie projektowania musimy więc zastanowić się nad tym, ile czasu chcemy poświęcać na pielęgnacje roślin. Jeśli nie możemy zbyt często siedzieć w ogrodzie, nie sadźmy roślin wymagających.

Styl ogrodu

Niektórzy decydują się na zaprojektowanie własnego ogrodu w jakimś stylu. Obecnie bardzo popularne są ogrody francuskie, angielskie czy japońskie. Pamiętajmy jednak, że każdy z nich wymaga innego podejścia do ogrodu. Warto więc wcześniej dowiedzieć się więcej na ich temat, dzięki czemu będziemy mogli lepiej przygotować się do aranżacji ogrodu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.